czwartek, 19 lipca 2007

Pochodzenie i historia francuskiego

Język francuski pochodzi od języka łacińskiego i jest obecnie, obok języków: sardyńskiego, włoskiego i rumuńskiego, najbardziej do niego zbliżony pod względem gramatyki i słownictwa. Na język francuski miały wpływ także, zwłaszcza w wymowie, języki celtyckie używane przez Galów, oraz języki germańskie. Niektóre słowa zostały zapożyczone z języka starogreckiego.

Język Francuski od XVIII wieku był językiem międzynarodowym, przede wszystkim jeśli chodzi o dyplomację i kulturę. Znajomość tego języka była postrzegana jako obowiązek każdej dobrzej wykształconej osoby na świecie aż do lat 70. XX wieku. W powieściach Lwa Tołstoja, Tomasza Manna bardzo wiele dialogów napisanych jest po francusku, również Fryderyk Nietzsche w swoich pismach posługiwał się terminami francuskimi. Francuski był bardzo popularny w Polsce, szczególnie wśród arystokracji. W całej Europie wykształceni ludzie posługiwali się na co dzień francuskim, na przykład arystokracja rosyjska. W języku polskim do niedawna bardzo popularne było jeszcze francuskie "par excellence" (w całym tego słowa znaczeniu). Dzięki temu dziedzictwu oraz nieustającej promocji języka przez rząd francuski, nadal posiada on ogromne znaczenie mimo wyparcia go w wielu sytuacjach przez język angielski.

W średniowieczu język francuski był jednym z języków dworu angielskiego. Dzisiejsze motto brytyjskie (Dieu est mon droit) pozostało zdaniem francuskim. Francuski jest również najpopularniejszym językiem, jakiego uczą się wykształceni Brytyjczycy i Amerykanie, nieco mniej popularny jest w Niemczech.

Brak komentarzy: